Tekgol'e Giriş Yap
Şifremi Unuttum

  Ücretsiz Profil Oluştur

 • İstediğin Yayınları Bul
 • Sevdiklerini Emojile
 • Sevdiklerini Takiple
 • Yazar Ol (Kendi Yayını'nı Oluştur)Email
Kullanıcı Adı:
Ad Soyad:
Doğum Tarihi
Cinsiyet
Nerden
Telefon:

Ömer Onan : Kimseyi idare etmiyoruz!

8 Haziran 2017 Perşembe 10:06
747

Basketbol Federasyonu Genel Direktörü Ömer Onan, Efes’e verilen ve çok tartışılan cezanın ardından MİLLİYET’e konuştu, duruşlarının net olduğunu savundu: Kimseyi idare etmiyoruz!
Eski Federasyonlar’ın baskılara direnemediğini ve herkesi idare etme yoluna gittiğini, bunun için de sorunların büyüyerek önlerine tekrar geldiğini belirten Onan, “Hidayet Türkoğlu başkanlığındaki federasyon güçlü bir federasyondur ve herkese eşit mesafede durarak gereken kararları alacaktır” dedi.

Efes’e verilen ceza çok konuşuldu. Bu ceza neden verildi ve gerçekten söylendiği gibi üç büyüklerden bir tanesine bu ceza verilemez miydi?
Basketbolda 3-4 tane büyük sayılacaksa, Anadolu Efes de bunlardan bir tanesi. Biz geldiğimizden bu yana tutarlı olmaya devam ediyoruz. Olaylar olduğu zaman renge, takıma, kişiye göre davranmıyoruz. Bunu yaparken isteyerek mi yapıyoruz; tabii ki hayır. Keşke bunlar olmasa cezalar verilmese ama biz Federasyon olarak göreve geldiğimiz zaman ‘Dik duracağız, herkese eşit mesafede bulunacağız’ demiştik, bu sözümüzü yerine getiriyoruz. 
 
Aziz Yıldırım’a verilen cezaların aynı sertlikte olmadığı eleştirisi var...
Biz kendi kafamıza göre ceza vermiyoruz. Yönergeler var. Disiplin Kurulumuz var, hukuk kurulu var, o cezalar yönergelere göre veriliyor ve onaylanıyor. Orada olmayan bir cezayı bizim verme durumumuz yok. Efes olayında da öyleydi; Beşiktaş tarafı da hükmen mağlubiyet gerekirdi diyor. Ama bu olay 55 yıllık basketbol tarihimizde yaşanmamış. Bir örneği yok, FIBA’nın kitabında karşılığı yok. Mesela Lara Sanders’a biz milli takımda oynamadığı için bir ay ceza verdik. Bugüne kadar benzer durumlarda hep idare edilmiş. İlk defa biz bu cezayı verdik, bundan sonra da yapan olursa, ceza alacaktır. Biz yeni bir dönem başlattık. Kaldı ki bir kulüp başkanının aldığı en yüksek cezalardan birisi de bizim dönemimizde Aziz Yıldırım’a verilmiştir.
 
Prestiji etkiliyordu
Önceki federasyon, mesela Galatasaray’a finale çıkmadığında puan silme gibi bir ceza vermemişti. Tam aynı olmasa da benzer bir durum ve siz Efes’e uyguladınız?
Az önce de söyledim, eski federasyon milli takıma oyuncu göndermeyenlere de ceza vermemişti. Evet o olayda da bir takım sahaya çıkmıyor, bu nedenle hükmen yenilgi alıyor. Ama sonuçta bu ligin bir değeri var ve o değeri düşürdüğünüzde de yönetim kurulunun 1 ile 5 puan silme yetkisi var. Eski yönetim bunu yapmamıştı, biz bu hakkı kullandık. Eskiden herkesin baskısıyla, öyle ya da böyle cezalar verilmiyordu. Burada da hoş bir şey yaşanmadı. Yönetim Kurulu da ligin değerini, prestijini etkileyen bu durum karşısında böyle bir karar aldı. Bundan sonra benzer olay yaşanır ve biz aynı cezayı vermezsek herkes eleştirebilir ama ‘eskiler bu yetkiyi kullanmıyordu, siz neden kullanıyorsunuz’ demek çok doğru değil. 
 
 
Aklına esen çekemez
Anadolu Efes’in önemi ortada. Onların küsebileceğini düşüyor musun bu karardan sonra, çok tepkililer çünkü...
Anadolu Efes Türk basketbolunun mihenk taşlarından birisi. Hepimizin yetiştiği kulüp. Biz Efes için elimizden ne geliyorsa da yaparız. Ama herkes o olay sonrası, ‘aklına esen takımı sahadan çekebilecek mi’ diye soruyordu, biz bunun önüne geçtik. Hakemlerden şikayet ediliyor. Kötü yönetenler uzun süre maç almıyor. Yöneticiler takım kurarken ne kadar hata yapıyorsa, antrenör ne kadar yapıyorsa, hakem de o kadar yapıyor. 3. Efes-Beşiktaş maçında kötü yönetim vardı. Ama onun karşılığında ceza alacaklar. Bizi kimin şampiyon olduğu  ilgilendirmiyor. Tesislerle, liglerin değerini artırmayla ilgili projelerimiz var. İsim sponsorluğu için kaç aydır uğraşıyoruz ve ciddi bir firmayla, kısa sürede anlaşacağız. Kulüplerin gelirinde önemli artı olacak. Seneye profesyonel hakemliği getiriyoruz. 
 
Ömer Onan’ın Fenerbahçe’den gelmiş olması, Hidayet Türkoğlu’nun Fenerbahçeli kimliğinin bilinmesi de rakip taraftarları rahatsız ediyor olabilir mi? Gerçi kadın ve erkeklerde kupaları farklı takımlar kazandı!
Ben buna gülüyorum. Turgay Demirel de Galatasaray’ın kaptanlığını yapmıştı. Ama onun döneminde daha çok Efes şampiyon oluyordu, çünkü doğru yatırımlar yapıyordu. Ardından Ülker birleşmesi sonrası Fener ağırlığını koydu lige, çünkü onlar daha iyi takım kurdu. Başkanın, yönetimin hangi takımı tuttuğuna değil, hangi işleri yaptığına bakılsın. Kupada Efes, Fenerbahçe’yi eledi, şampiyon da Banvit oldu. Bir kulüp başkanının aldığı en ağır cezalardan birisi, dönemimizde Fenerbahçe başkanına verildi. Bir olay olduğunda idare edemeyeceğimizi söylüyoruz. Yakın Doğu, FIBA Cup finalinde büyük yanlış yaptı protokol sıkıntısında ama ligi de onlar Fenerbahçe’ye karşı kazandı. Biz buna karışmayız. İyi takım, iyi organizasyon kuran kazanır. 
 
‘NBA karar vermiş diyeni gördünüz mü?’
Çok gergin bir ortam oluştu ve Fenerbahçe-Beşiktaş finalinde bunun zirveye çıkması olası. Tedirginlik yaşıyor musunuz?
Bu biraz da yönetimlerin ve oyuncuların da elinde. Tabii ki biz de üzerimize düşeni yapacağız. MHK başkanıyla da konuşuyoruz, hakemlerin daha çok konsantre olması gerektiğini belirtiyoruz. Ama sporun ruhunda da bunlar var. NBA finalini herkes seyrediyor. Hakemlerin o kadar bariz hataları oluyor ki... Ama siz Cleveland yöneticisinin çıkıp, ‘NBA kararını vermiş’ diye tweet attığını hiç gördünüz mü? Burada bir değer var, bunu korumamız lazım. Yönergeler konusunda da biz geldiğimiz zaman kulüplere şunu söyledik; yönergelerde ciddi yanlışlar, eksikler var. 
Bunları değişmemiz lazım ama siz de bu ligin ortağısınız. Herkes düşüncelerini, önerilerini belirtsin. Ona göre yönergeleri yeni sezona başlarken yeniden yapalım. Ama herkesin iyi niyetli olması lazım.
 
‘Infront ile sorunu çözdük’
Peki lig tamamlandığında daha uzun konuşacağız ama yapmak istediğiniz o olumlu şeylerden de kısaca bahsedebilir misin?
Infront ile görüşmemiz bitme aşamasına geldi. Biz bu anlaşmanın olumlu olduğuna inanmıyorduk. Kulüplerin de bu konuda sıkıntıları vardı. Biz kulüplerin bir lirasını bile kimseye yedirmeyiz dedik. Daha önceki Federasyon nasıl yaptı bilmiyorum ama bu kulüplerin lehine bir olay değildi. Anlaşmaları yeniden yapıyoruz, sözleşmelerinde o yüksek rakamlar olmayacak. Bu bile kulüplerin dağıtımdan daha yüksek pay almasına neden olacak. Bunlarla uğraşmak istiyoruz, kulüp gelirini artırmak, lig değerini yükseltmeye çırpınıyoruz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

 • 0
  Heyecanlı
 • 0
  Mutlu
 • 0
  Üzgün
 • 0
  Kızgın
 • 0
  Kayıtsız
 • 0
  Şaşırmış

Yorumlar

Yorum yap